Икономика

Милен Велчев: Когато икономиката е във възход, не е добре да живеем на кредит

От Николай Лефеджиев Николай Лефеджиев Водещ

Как ще изглежда България във финансов и икономически план?

Това вероятно е най-важният въпрос, който си задава всеки от нас, тъй като той е свързан непосредствено с нашия живот. Има две вероятности – държавата да продължи да харчи безогледно пари в нереформираните сектори или да ограничи разходите и да се насочи към промяната им.

В ефира на Euronews Primetime бившият финансов министър Милен Велчев споделя своята прогноза за 2025 година.

„Всеки предизборен период създава изкушения за политиците да отлагат тежки решения и в областта на приходите, и в областта на разходите“, обясни Милен Велчев.

„Първият въпрос трябва да бъде: Трябва ли да се вземат пари назаем? Ако отговорът е да, тогава вече: За какво да се използват? Максимата в бюджетната сфера е, че парите са едни и същи, без значение дали ще изхарчиш за инвестиции пари, които си взел назаем, а от данъци ще изхарчиш за заплати или обратното. Ефектът е същият. По-важният въпрос е, че не е добре, когато икономиката расте и е във възход, както изглежда засега българската, ние да живеем на кредит“, подчерта той.

„Кредит може да се вземе в публичните финанси по изключение, когато трябва да се компенсират ефектите от отрицателния растеж, от спад, да се подпомогнат хората в беда, когато са си загубили временно работата и така нататък. Също така е допустимо да се генерира дефицит, което е другото име на вземането на кредити, когато сме във война. Тогава всяка държава прави компромиси и взема пари назаем, за да оцелее и да преодолее този период“, допълни Велчев.

 

Целия разговор вижте във видеото.