Политика

Социолог: Без срещи между формациите в сряда ще наблюдаваме повтаряне на същите безплодни действия в НС

От Анастасия Димитрова Анастасия Димитрова Водещ

Пети пореден провал на парламента за избор на председател. Има ли изход от кризата, път към компромиси и шанс за редовно управление? Събитията анализира в ефира на "Euronews Primetime" социологът от "НАСОКА" Елена Дариева.

"Беше много интересно, че депутатите преместиха от понеделник в сряда заседанието. Доста дълъг период от време този път си оставиха. Ако това време не бъде оползотворено в срещи между парламентарно представените формации, така че да уточнят поне някакъв механизъм за сформиране на мнозинство около избора на председател, опасявам се, че и следващата сряда ще наблюдаваме поредната серия от този повторяем сериал. Вече рейтинга ще бъде изключително нисък. Кой би искал да гледа повторяемост на едни абсолютно безплодни действия", обясни Дариева.

"Да обърнем поглед към класиците в теорията Макс Вебер, в "Политиката като призвание" пише, че има два типа политическа етика. Първата политическа етика е етиката на убежденията. Ако следваш тази етика, ти стоиш твърдо на принципите, които си заявил. Това е поведението на "Демократична България". Без значение какви негативи калкулираш към съответния момент, ти отстояваш тази позиция. А другата е етиката на отговорността. Това пък е поведението, което демонстрират от "Продължаваме промяната". Има една легитимна цел, която в случая е изборът на председател на 51-ото Народно събрание, което да отпуши работата му по сформиране на парламентарните групи, по сформирането на ръководство на Народното събрание, по определянето на парламентарните комисии, по избора на правилник на парламента. Неща, които са от непосредствен дневен ред", посочи тя.

"Вече е крайно време да откачим образа на мнозинството, което се сформира около избора на председател, с този на евентуално управленското мнозинство, за да може да се отпуши този процес", заяви Дариева.

"След промените в Конституцията са фактор, който изключително много усложнява развързването на този възел. Още повече, че и от речите днес от парламентарната трибуна, оставам с впечатление, че политическите сили са се насочили към следващите предсрочни парламентарни избори. Те говорят единствено и само на своя електорат и тази капсулация, която произвеждат, допълнително затруднява процесите", допълни тя.