Европа

35 години след падането на Берлинската стена - има ли разделения днес?

От Тодор Драганов Тодор Драганов Международен редактор

Преди 35 години на този ден падна Берлинската стена, обединявайки германците, които бяха разделени между Изтока и Запада в продължение на почти три десетилетия. Когато берлинчани се преминаха през дупки в бетона, за да стигнат от другата страна, желязната завеса, която разделяше Русия от западните съюзници, беше разрушена. Но оттогава насам разделението отново се върна, задвижвано от руския президент Владимир Путин и неговите мечти за нова Руска империя:

 

Той нарича загубата на другите страни, които след това станаха независими, като най-голямата травма и трагедия в руската история. Така че там вече можете да видите, че в неговия свят, в неговата идеология, той би искал отново да има това разделение. И предполагам, че за него това е свързано с разделението. Но също така и просто за пълната власт над хората по военен, но и по икономически начин.

Лаура Ворш, Институт за европейска политика, Берлин

А на по-малко от хиляда километра източно от Берлин, на границата на Европейския съюз, се строят нови стени. Полша укрепва границата си с Беларус, за да спре нелегалните мигранти, които според Варшава се използват от Минск и Москва, за да дестабилизират Запада.

 

Бих искала просто Полша да измисли друг начин, защото символът на повторното изграждане на стена, на разделянето на Европа, не е правилен. Това просто не е, не е правилният знак за това накъде трябва да вървим като Европа, като европейска общност, защото това е хуманитарна катастрофа за бежанците, за мигрантите, които са заклещени там в гората без никаква инфраструктура, без храна, без никаква хуманитарна помощ.

Лаура Ворш, Институт за европейска политика, Берлин

Тази година хората в германската столица отбелязват падането на стената с лозунга „отстоявай свободата“. Но да се придвижваш свободно от страна в страна е привилегия, която мнозина нямат.

Оливия Страуд, Euronews: Не само границите на Европа разделят Изтока от Запада. Правителствата в рамките на ЕС укрепват външните граници на ЕС, за да не допуснат мигранти. При продължаващото засилване на антимигрантската реторика възниква въпросът дали границите винаги ще държат хората разделени?