Започна съвместно българо-румънско противоминно учение „Посейдон 2024“
В акваторията на териториалните води на Република България започна съвместно българо-румънско противоминно учение „Посейдон 2024“. Учението е планирано и ежегодно, съобразено със стандартите на Алианса, като в него се включват кораби и военни от Белгия, Гърция, Италия, Франция, САЩ, Латвия, Турция и военноморското командване на НАТО и противоминна военноморска група в Черно море МСМ BLACK SEA.
България е домакин на противоминното учение „Посейдон“, планирано по стандартите и и процедурите на НАТО, което освен усъвършенстване на подготовката на екипите в противоминни действия, обследва плитководните региони и унищожава невзривените боеприпаси. През януари тази година бе подписан и меморандума за противоминната черноморска група, която реализира пълен мониторинг гарантиращ сигурността в корабоплаването. Противоминните действия в Черно море не са спирали от началото на войната в Украйна.
За този период са открити общо 17 морски мини от военноморските мини на Румъния, България и Турция. Особеността тук е че тези морски мили са малки, трудно откриваеми, но същото време не са по-малко опасни.
Към този момент няма пострадали военни или търговски кораби, коментира флотилен адмирал Велко Велков.
Противоминните действия продължават години след това, така е било във всички войни до сега. Ние в нашите учения до този момент, където участват и наши кораби се действа например както минните групи на Нато 1 и 2 постоянно работят в района още от Първата световна война, продължават да разминирват участъци от крайбрежието.
В учение „Посейдон“ България участва с Фрегата Верни, където ще бъде щаба на учението, четири кораба с противоминни група, учебно-спомагателен кораб - платформа на водолазите. В Български териториални води вече е румънския кораб „Никулеску“, турски кораб, както и водолазни екипи на Белгия, гърция, Италия, Франция, САЩ, Латвия и противоминна военноморска група в Черно море МСМ BLACK SEA.
Заедно сме по-силни за да изпълним своята мисия, да осигурим сигурността в Черно море, която да е от полза за всички.
В учението, което продължава до 9 ноември, участват и военни екипи за плитки води.