Британският вицепремиер Доминик Рааб подаде оставка след обвинения в тормоз на служители
Британският заместник министър-председател и министър на правосъдието Доминик Рааб подаде оставка в петък след независимо разследване по сигнали, че е упражнявал тормоз спрямо свои подчинени.
В писмо до министър-председателя Риши Сунак, публикувано в Twitter, Рааб заяви, че разследването е създало опасен прецедент, но че ще продължи да подкрепя правителството, предаде Ройтерс.
"Призовах за разследването и поех ангажимент да подам оставка, ако то установи какъвто и да е тормоз. Смятам, че е важно да удържа на думата си", заяви Рааб.
Въпреки това той добави: "Като определи толкова нисък праг за тормоз, това разследване създаде опасен прецедент. То ще насърчи подаването на фалшиви жалби срещу министри и ще има смразяващ ефект върху онези, които движат промените от името на вашето правителство - и в крайна сметка върху британския народ."
Оставката на Рааб означава, че трети висш министър в правителството на Сунак си тръгва заради поведение в личния си живот.
Сунак влезе на Даунинг стрийт през октомври, обещавайки „правителство на почтеността“.
Обвиненията срещу Рааб: Сълзи и повръщане
Високопоставеният депутат от Консервативната партия е изправен пред множество официални жалби за отношенията си с държавните служители, включително твърдения, че е тормозил и омаловажавал подчинените си, докарвайки някои от тях до сълзи или карайки ги да повръщат преди срещи, пише „Гардиън“
Напускането на такъв близък политически съюзник е сериозен удар за Риши Сунак, чиято позиция ще бъде разклатена, след като той лично позволи на Рааб да остане на поста си, докато се провеждаше разследването на Адам Толи – водещ адвокат по трудовоправни спорове.
Някои депутати от торите се опасяват, че поведението на Сунак по време на разправията, последвана от данъчната афера с Надим Захауи, ще подкопае още повече обещанието му да въведе „почтеност, професионализъм и отчетност на всяко ниво“ в правителството, докато се опитва да преодолее ерата на Борис Джонсън.
Рааб последователно отричаше да е тормозил държавни служители, включително някои от тях на висши длъжности, и заяви, че категорично ще оспорва официалните жалби срещу поведението му като министър на правосъдието, а преди това и като министър на външните работи и министър по въпросите на Брекзит.