Икономика

За $37 милиарда: Саудитска Арабия си поръчва 121 боинга от САЩ

От Димитър Петров Димитър Петров Редактор
Boeing 787 AP Снимка: АП, архив

Две авиокомпании от Саудитска Арабия обявиха, че ще поръчат 78 самолета от "Боинг" и ще използват опции за закупуване на още 43, което е голям стимул за американския производител на самолети, съобщава АП.

Поръчката за самолети „Boeing 787“ ще бъде разпределена между флагманския превозвач на Саудитска Арабия Saudia и планираната нова авиокомпания Riyadh Air, която саудитските власти обявиха през уикенда.

По каталожни цени комбинираната сделка ще бъде на стойност около 37 млрд. долара, ако бъдат упражнени опциите, но авиокомпаниите обикновено получават големи отстъпки. Условията на сделката не бяха оповестени.

Според двама високопоставени служители от администрацията на САЩ, поискали анонимност, тъй като сделката не е била обявена публично, „Боинг“ е разговарял със саудитците за поръчка, която да се реализира в рамките на три години. Служителите заявиха, че президентът Джо Байдън не е лобирал директно за поръчката, когато се е срещнал със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман миналото лято, но високопоставени помощници са се обърнали към саудитски държавни служители от името на Boeing.

Саудитската сделка ще подкрепи около 1 милион работни места в 44 щата по цялата верига на доставки в САЩ, включително 150 000 нови работни места в производството, заявиха представителите на администрацията.

Продажбата идва месец след като Air India обяви, че се е съгласила да закупи 220 самолета от Boeing и 250 от европейския производител на самолети Airbus. И двете поръчки се нареждат сред петте най-големи поръчки на Boeing.

Сравнително високите цени на петрола стимулираха икономиката и правителството на Саудитска Арабия, което улесни кралството да сключи поръчка за самолети на стойност няколко милиарда долара. В същото време голямото търсене на пътувания повишава търсенето на самолети, произведени от Boeing и Airbus.

Историята на Boeing със Саудитска Арабия датира от началото на 1945 г., когато президентът Франклин Д. Рузвелт подарява на Абдулазиз ал Сауд - основателя на съвременна Саудитска Арабия - самолет DC-3, произведен от Douglas Aircraft Co., един от предшествениците на днешния Boeing.

Оттогава насам отношенията се запазват при управлението на демократите и републиканците. Президентът Доналд Тръмп подписа отбранителни и търговски сделки за Boeing по време на пътуване в Кралството през 2017 г. През следващата година престолонаследникът разгледа завода на Boeing в района на Сиатъл и подписа меморандум за разбирателство за съвместно предприятие, което да поддържа военни самолети в кралството.