Свят

Човечеството достига 8 млрд. утре

От Ирина Иванова Ирина Иванова Продуцент

Утре човечеството ще достигне 8 милиарда души. До този исторически момент остават по-малко от 24 часа и от ООН започна отброяването им. Експерти предупреждават, че постижението може да окаже отрицателно влияние върху глобалната борба с климатичните промени.

Разпределението на населението е неравномерно, като повече от половината от хората живеят в Азия. Професорът по демография Рая Мутарак казва, че емисиите на парникови газове са свързани с равнището на доходите, а не с разпределението на населението:

 

Най-богатите 10% свъщност са отговорни за около 50% от емисиите на парникови газове. Това са само 770 милиона души в света. Докато долните 50%, които приблизително са 4 милиарда души в света, те определят само 12% от емисиите.

Рая Мутарк, професор по демография

Връзката между човешката дейност и изменението на климата е отдавна доказана. Влиянието на увеличаването на населението върху околната среда ще зависи от това колко повече сме: оценките варират от под 9 милиарда души до над 12 милиарда около 2100 г. Ще зависи най-вече от това дали поведението ни ще помага за глобалното затопляне, или ще го забавя.

Професор Мутарак казва, че човечеството вече е доказало, че може да се справи. И да осигури храна, подслон и енергия при увеличаване броя на населението. Но тя добавя, че трябва да се справим по-добре по отношение на равния достъп до ресурси.

По-слабо развитите страни не само не разполагат с ресурси, но и са най-засегнати от изменението на климата. По-малко вероятно е да разполагат с финансови възможности да се справят с последиците от него.

Според прогнозите на Междуправителствения панел по изменение на климата до 2050 г. около 3% от световното население ще бъде разселено заради изменението на климата. Принудителните миграции в голям мащаб биха могли значително да подкопаят усилията, полагани за развитие.

И това са оценките, ако се спазват Парижкото споразумение за климата - и ограничим покачването на температурите до 1,5 в сравнение с прединдустриалните стойности.

Учените предупреждават, че не трябва да се изключват и екстремни сценарии - като покачване с над 4 градуса.

 

Най-четени