Икономика

Голямата „секира“ от съкращения в Tech сектора няма никаква бизнес логика

От Euronews България Euronews България
Pexels Thought Catalog 2228555

335 хиляди души.

Толкова са съкратените в различни технологични компании през последните шест месеца според данните от портала trueup.io.

Първоначално най-засегнати бяха фирмите в криптосферата, впоследствие съкращенията се разпростряха в стартиращите компании, а в края на миналата и началото на тази година бяха засегнати и tech гигантите Amazon с 27 000 съкратени, Microsoft с 10 000, Meta с 21 000 и Alphabet (компанията-майка на Google) - с 12 000 съкратени.

От графиката по-долу виждаме, че за първото тримесечие на 2023 г. са съкратени 216 хиляди души от 728 технологични компании.

Бройката е близка до общия брой съкратени през изминалата 2022-ра, като според различни експерти съкращенията ще продължат през цялата година и ще надминат миналогодишните.

 

Layoffs March Уволненията в технологичния сектор по месеци

Къде бъркат компаниите с уволненията?

Съвсем доскоро много от фирмите, споменати по-горе, бяха в луда надпревара да наемат повече хора. Раздаваха се сериозни бонуси и заплатите достигнаха исторически върхове. Но икономическата конюнктура вече е различна и тези неща са в миналото.

Много проучвания показват, че финансовите ползи от съкращенията за компаниите са само временни и често служат единствено за удовлетворяване на инвеститорите. Съкращенията сами по себе си не правят фирмите по-печеливши, но пък със сигурност ангажираността на служителите и обслужването на клиентите спадат значително.

За една част от компаниите въпросните съкращения не са и финансово необходими, тъй като през 2022 г. те постигнаха исторически ръстове на печалбата. Според професора по организационно поведение от Станфорд - Джефри Пфефър, зад много от случващите се съкращения не стои реална бизнес нужда.


Според него компаниите копират действията си една от друга и се стараят да отговарят на очакванията на инвеститорите.

На много места въпросните съкращения се случват по неприятен за служителите начин и сериозно подкопават работодателската марка на компаниите. Например хиляди служители на Google бяха уволнени, без да получат дори съобщение за това.

Същото се случва вече няколко пъти и в Twitter. Там дори има сведения за много уволнени по погрешка, които седмица по-късно биват молени да се върнат на работа.
Всичко това се отразява негативно на психичното здраве на служителите, дори и на тези, които не са засегнати пряко от съкращенията.

Според изследванията на професор Пфефър има сериозен ръст на самоубийствата и случаите на депресия в последните месеци.


До кога ще продължат масовите съкращения?

Фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank направиха задачата на Федералния резерв да управлява маркоикономиката чрез промяната в лихвения процент още по-трудна.
 
Комбинацията от продължаващата война в Украйна, все така силния инфлационен натиск, рязкото отдръпване на рисковия капитал и вече повишените банкови лихви създава сериозни предпоставки съкращенията не само да продължат, но и да се разпростират извън технологичния сектор към други отрасли на икономиката.

Това вече се случва на много места в САЩ и Европа. Само в рамките на последната седмица няколко много големи компании, опериращи в съвсем различни сфери, обявиха, че ще предприемат съкращения. McDonald’s, Walmart, Virgin Orbit, Disney, Warner Music Group и още много други пристъпват към освобождаването на стотици, а някои от тях и на хиляди от своите служители.

Единственото позитивно е, че, въпреки десетките хилядите съкратени, безработицата в САЩ и ЕС остава на рекордно ниски нива. В Америка през февруари тя бе 3,6%, а в ЕС - 6%, като това е с 0,2% по-малко спрямо същия месец на миналата година.


В мащабно допитване на ISC2 сред 1000 C-suite ръководители в пет страни - Германия, Япония, Сингапур, Обединеното кралство и САЩ, почти половината от участниците смятат, че е „много вероятно“ да прибегнат до съкращения тази година заради очаквана рецесия.

В този смисъл, макар да е трудна прогнозата ще продължат ли масовите уволнения през цялата 2023 година, причини за оптимизъм в това отношение почти няма.


Автор: Петър Джугански

Петър Джугански има повече от 9 години професионален опит в областта на човешките ресурси, като в момента e HR & Recruitment Manager в OpenTag.Той отговаря както за подбора на кадри, така също и за цялостния employee experience на служителите в България. Петър е активен content creator в LinkedIn с над 3 милион view-та за 2022-ра година. Има собствен подкаст с насоченост към Човешките ресурси. Лектор е на редица HR конференции и автор на статии с бизнес тематика.

Най-четени