Общество

Съдът в Люксембург не допусна иска на ЕК срещу България за мръсния въздух

От Euronews България Euronews България
Vuzduh

Съдът на Европейския съюз (СЕС) прие за недопустим иска на Европейската комисия (ЕК) срещу България заради мръсния въздух в страната. Комисията настояваше да ни бъдат наложени тежки санкции, тъй като продължаваме да не изпълняваме изискванията на Директивата за качеството на атмосферния въздух, заради което вече бяхме осъдени.

В решението на съда в Люксембург се казва, че в официалното уведомително писмо, изпратено на България в края на 2018 г., ЕК не твърди и не установява с нужната яснота, че решението на Европейския съд от 2017 г., установяващо първото неизпълнение на задълженията, все още не е било изпълнено.

Съдът уточнява, че европейските правила за качеството на въздуха въвеждат пределно допустими стойности за някои замърсители в атмосферния въздух и в случай на превишаване изискват държавите-членки да приемат планове за качество на въздуха, така че срокът на превишаване да бъде възможно най-кратък.

В решение от април 2017 г. Съдът на ЕС постановява, че България не е изпълнила посочените задължения. В края на на ноември 2018 г. Комисията изпраща на България официално уведомително писмо по наказателната процедура, като пише, че страната не е предприела необходимите мерки.

След като не е удовлетворена от отговора на България, ЕК завежда съдебен иск, като предлага нашата страна да плати глоба до пълното приложение на европейските изисквания.

„Като се има предвид, че искът за установяване на двойно неизпълнение на задължения цели да подтикне неизправната държава членка да изпълни съдебното решение, установяващо неизпълнение на задължения, Съдът подчертава, че Комисията е длъжна не само да проверява по време на цялата досъдебна процедура и преди издаването на официалното уведомително писмо дали въпросното съдебно решение междувременно не е било изпълнено, но и в това уведомително писмо да твърди и prima facie да установи ясно, че съдебното решение все още няма да е изпълнено към референтната дата“, обяснява съдът в Люксембург.

Най-четени